Davulcu bir babanın kızı olarak İstanbul’da dünyaya gelen Begüm Tarako, bu sayede çocukluk yıllarından itibaren müzikle iç içe büyüme şansı yakaladı. İlerleyen yıllarda birçok sahne performansı ile birlikte şarkı yazma süreci de başlamış oldu. Gitara olan ilgisi artınca Lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Klasik Gitar Ana Sanat Dalı’nda tamamladı. Kendi söz, müzik ve düzenlemelerinden oluşan ilk solo albüm çalışması “Aklımın Oyunları”nı Ada Müzik etiketiyle 2012 yılında paylaştı.

2015’te farklı müzik tarzları ve sanat disiplinlerini bir araya getirerek tasarladığı görsel işitsel ve yazınsal bütünlükteki ikinci albüm projesi ‘7’ yi DMC etiketiyle yayımladı.

Albüm, kitap formatında sunulan baskısıyla, ‘7’ öykü, bu öykülerden doğan şarkı sözleri, öykülerdeki dinamiğin  yansıması niteliğindeki müzikleri,  her birine özel çalışılmış illustrasyonlar ve visual art videolarıyla içeriğin önemine dikkat çekmeyi hedefledi.

‘7’ den birkaç şarkıyı yeni bir yaklaşımla yeniden düzenlemek için müzisyen İlke Hatipoğlu ile bir araya geldi. Begüm Tarako ft. İlke Hatipoğlu buluşmasından çıkan ilk tekli ‘Alaca’ 2017 Aralık ayında, ikinci tekli ‘Dem’ ise 2018 Nisan ayında dinleyiciyle buluştu.